09. ויטמין 12 B

ויטמין זה ניקלט בקיבה כשהוא קשור לפקטור פנימי, גליקופרוטאין המופרש מתאי המוקוזה בדופן הקיבה. החומצה והפפסין המופרשים בקיבה, משחררים את הויטמין מחלבון זה, ועושים אותו נגיש לקשירה לקובאלופילין, שהוא חלבון המופרש ברוק. לאחר השהייה בקיבה, בהיות הויטמין בתריסריון, הקובאלופילין עובר הידרוליזה (פירוק בעזרת הכנסת מוליקולה של מים), ומשחרר את הויטמין כדי להיקשר לפקטור פנימי. המורכבות של קבלת ויטאמין פעיל, והתלות של פעילותו בכמה שלבים בדרך, עלולה להיפגע אם חסר אחד מהאנזימים המשתתפים בפירוק ובהרכבה של הפקטורים האלה. אז עלול להתקבל מצב משונה: בדיקת B12 בדם, תראה שרמתו מספקת, אולם האדם יסבול מסימנים של חוסר ויטמיןבגלל שהויטמין נמצא בצורה בלתי פעילה. אחד המקרים הנפוצים כאן, כאשר אדם נוטל חומרים הסותרים (מקטינים) את  חומציות הקיבה, הויטמין נשאר מחובר לגורם הראשון, ואינו פעיל. תרופה בשם מטפורמין הניתנת לחולי סוכרת, פוגעת בספיגת הויטמין, ולחוסר.

איור - ויטמין B12

רואים בנוסחת המבנה של המוליקולה, שיש בה 4 אתרי קואורדינציה, על אטום הקובאלט הנמצא במרכזה, המחוברים  (chelated) על ידי האטומים של חנקן על טבעת הקורין, ועוד אחד על ידי החנקן של הנוקלאוטיד דימתילבנזימידאזול. אתר קואורדינציה ששי, עשוי להיתפס על ידי קבוצות שונות, וליצור צורות שונות של הויטמין, כגון  CN-, דהיינו ציאנוקובאלאמין, או  OH-  שנותן הידרוקסוקובאלאמין, או H2O שנותן אקווקובאלאמין,  או CH3-  שנותן מתילקובאלאמין, או 5-דאוקסיאדנוזין, שנותן אדנוזילקובאלאמין.  

כאמור, יש הסובלים מסימנים של חוסר B12, אך בדיקות ביוכימיות של מרכיבי הדם, מראות שלא חסר, ואם הרופא לא מודע לכך, לא יבין מדוע יש סימני חוסר, כי הויטמין נמצא בצורה בלתי פעילה. כדי להבטיח שיהיה מספיק ויטמין,  כדאי ליטול אותו כתוסף מזון. מנה מומלצת יומית ליטול כתוסף מזון, היא 200 מק"ג (מיקרוגרם), אבל כדאי ליטול יותר, יש כדורים של 1,000 מק"ג, ליטול מתחת ללשון. אם נוצר עודף בויטמין, הוא מופרש בשתן.  

חוסר הויטמין ניכר בהקדם בעצבים, והאדם סובל מעייפות, חולשה, חוסר התמצאות, אובדן זיכרון, נימלול בקצוות הגוף: באצבעות היד והרגל, ועוד. יש פגיעה בשורות יצירת תאי הדם, שגורמת לאנמיה (שלא נובעת מחוסר בברזל), וזו עלולה לגרום לסחרחורת, וחוסר תיאבון. במקרים כאלה, כדאי ליטול את הויטמין. אז, לאחר זמן, ייעלמו הסימנים של חוסר. יש הבדלים באיזו צורה הויטמין משווק: ממידע מחברים, צורת מתילקובלמין היתה יעילה בכמה אנשים מקרים של חוסר. נתונים מבוססים על כך לא נמצאו בשלב זה. חוסר בויטמין, או רמות נמוכות שלו, שכיחים באוכלוסיה, בפרט בבוגרת, בגיל 65 ויותר (למעלה מ- 20%), בעיקר בגלל ספיגה לקוייה, שבמקרים רבים ניגרמת בגלל נטילת תרופות מקטינות חומציות בקיבה. חוסר ויטמין זה, בכ- 2% מהאוכלוסיה נובע מצריכה נמוכה שלו מהמזון, בגלל צמחונות הנמנעת מדגים, מביצים וגבינות, או דיאטה חמורה ולא מבוקרת.  
Comments