08. קואנזים 10 Q


זהו קינון, benzoquinone או ubiquinone (בגלל מציאותו בממברנות התאים), אך יש לו עוד שמות וקיצורים, וברשימה זו מסומן בקיצור כ- קו"ק10. האות Q של שמו, מתייחסת להיותו קינון, והמספר 10 מתייחס לתת היחידות האיזופרנואידיות בצד ימין של המוליקולה שלו (בתוך הסוגריים), המגיעות עד 10. הקו"ק10, מסונתז מחומצה אמינית טירוזין, בתהליך רב שלבי, בו משתתפים לפחות 8 ויטמינים, וכמה יסודות קורט. השרשרת הצדדית האיזופרנית מסונתזת מ- acetyl-CoA דרך מסלול ה- mevalonate. קואנזים זה  הוא נוגד חמצון בעל עוצמה חזקה המסייע לניטרול נזקי הרדיקלים החופשיים בגוף. הוא חיוני בתהליך ייצור אנרגיה בכל תא  בגופנו ובעיקר בתאי שריר הלב.  הוא משפר זרימת דם ואספקת חמצן לשריר הלב ומשפר ייצור אנרגיה בשרירים, ובעל פעילות התורמת לחיזוק מערכת החיסון. הקו"ק10 הוא נוגד חימצון מסיס בשומן, ונמצא בעיקר בממברנות הפנימיות של המיטוכונדריות בתאי האאוקריוטים (בעלי חיים, בעלי גרעין אמיתי בתא, דהיינו, כל אלה המפותחים יותר מחיידקים, כולל האדם). הקו"ק מסייע לפעילות 3 אנזימים מיטוכונדריאליים לפחות (=קומפלקסים I, II, ו- III), ואנזימים נוספים, בחלקים אחרים של התא. אנזימים מיטוכונדריאליים של מסלול הזירחון החימצוני, הכרחיים ליצירת האנרגיה, המתקבלת מפחמימות ושומנים: הקו"ק10 הוא רכיב של מערכת העברת האלקטרונים, ובכך נוטל חלק בנשימה האאירובית בתאים, בהם נוצרת כ- 95% מהאנרגייה בתאי האדם. האנרגייה נאגרת במיטוכונדריות, בקשרי תלת זרחן עתיר אנרגייה (=(ATP) הנותן את האנרגייה לתהליכים רבים.  לכן, בתאי איברים בעלי הדרישות האנרגטיות הגבוהות ביותר, כגון לב, וכבד, יש ריכוזים גבוהים ביותר של קו"ק10. הוא משמש לגידול התאים, והגנה עליהם מנזקים העלולים לגרום להתפתחות סרטן. ניסויים בחיות לימדו שקו"ק10 עוזר למערכת החיסון לתפקד יותר טוב, ולהתנגד לזיהומים ולהתפתחות סרטן. ניסויים קליניים הראו שקו"ק10, עוזר להגן על תאי הלב של חולי סרטן, הנוטלים doxorubicin זה גורם לתופעות לוואי בגלל הרדיקלים החופשיים שהתאים יוצרים כנגד תרופה זו, הגורמים לנזקים. קו"ק10 נמצא בנוסף למיטוכונדריות, גם באיברונים תת תאיים אחרים, כגון הרטיקולום האנדופלסמטי, פראוקסיזומים, ליזוזומים ובועיות, בהם הוא מעורב בשמירת דרגת חומציות pH מתאימה. הקו"ק10 דרוש לפעילות ויטמין E, כי האחרון מעביר לו אלקטרון בלתי מזווג (בהיותו רדיקל חופשי) שצד מרדיקל חופשי. קו"ק10 פועל כנוגד חימצון בלתי תלוי, המגן על DNA , ומוליקולות אחרות בתא מנזק חימצוני, שניגרם מצריכת עודף חומצות שומניות רב-בלתי רוויות. 


סימני מחסור בקו"ק10

מחסור בקו"ק 10  עלול לגרום לעייפות כרונית, לפגיעה בשריר הלב ולמחלות חניכיים (כנראה קשור בחוסר ויטמין C, או בנוגד חימצון אחר, כדי למחזר אותו). בגיל מבוגר נוצר פחות   קו"ק10 וחסרונו גורם לעייפות, ובאנשים שתזונתם לא מאוזנת, במקרים רבים, חסר קו"ק10. המסלול הביוכימי ליצירתו, דרך  סינתיזה של mevalonate  משמש גם לשלבים הראשונים של סינתיזת הכולסטרול,  ואיזופרנואידים אחרים,  והאנזים החשוב ביצירתם הוא  HMG  -CoA reductase. כאמור, הסטטינים (כגון lipitor , lovastatin,ו- simvastatin) פוגעים באנזים זה ובכך מפחיתים את יצור הכולסטרול, אולם, גם מורידות רמת קו"ק10 בדם, עד  כ- 40%, כי שלבי יצירתו, ויצירת הכולסטרול הראשונים, משותפים. יש מחקרים המצביעים על כך שנטילה של קו"ק10 באופן שיגרתי בצמוד לכל טיפול, עלולה להוריד רמת זה המיוצר בגוף. בגיל מבוגר הגוף אינו מסוגל לסנתז מספיק קו"ק10, ורבים הנוטלים סטטינים, וסובלים עוד יותר מחוסר קו"ק10. בנוסף לכך נטילת סטטינים, בפרט ה- lipitor, הנמכר היטב בכל העולם, גם גורמת מחסור בויטמינים E, חומצה פולית, בטא-קרוטן, ובסלניום, הקשורים בהגנה כנגד סרטן, וגם אינסולין. סטטין זה בולם פעילות flavix, אולם זה אינו מפריע לרופאים לרשום את שניהם יחד לפעולה משולבת… נטילת סטטינים עלולה לגרום גם להתפתחות מחלת אלצהיימר, אין-אונות, איבוד שיניים, דיכאון והתאבדות, התקפי לב, פיברומיאלגיה (חולשת שרירים), עייפות כרונית, פולינאורופתיה, קרעים בגידים, תינגודת לאינסולין, התקפי שיכחון, אי ספיקת לב, וסרטן. למזלנו, כולסטרול אין ממש צורך להוריד, כי כידוע, חשוב רק שלא יתחמצן (!!). הוא נחוץ לממברנות של התאים לשיחרור ציטוקינים, כגון TNF הגורם להשמדת גידולים, והוא נחוץ גם ליצירת הורמוני המין: אסטרוגן ופרוגסטרון, הנשיים וטסטוסטרון, הגברי. בחוסרו, יש בעיות מין ופוריות, וגברים נוטלים ויאגרה. 

למי שמעוניין בכל זאת להוריד כולסטרול, יש אמצעים זולים וטובים יותר מהסטטינים, המוזכרים לעיל, כגון, ניאצין שניזכר לעיל (=חומצה ניקוטינית=ויטמין B3). תרופות מסוג חוסמי בטא, אותן נוטלים להורדת לחץ דם גבוה, גורמות גם הן לפגיעה בייצור קו"ק10  ולמחסורו בגוף, ומעלות סיכון למחלות לב. בחולים במחלות שונות, נמצאו רמות נמוכות מאד של קו"ק10, המחסור בו עלול לנבוע מחוסר בתזונה, בהפרעות ביצורו, ובשימוש רב יותר, או בקומבינציות שלהם. המקור העיקרי באדם היא סינתיזה של הקואנזים: זהו תהליך מסובך בן 17 שלבים, הדורשים לפחות 7 ויטמינים B2  , B3  ,B5, B6, B9, B12, וויטמין C, ובנוסף לכך כמה יסודות קורט. לכן יצור קואנזים זה, מאד רגיש ופגיע. רמות הקו"ק10 נמוכות באנשים רבים מהרמה האופטימלית, וכאמור, הרמות יורדות בהרבה באנשים החולים במחלות רבות, לכן כדאי ליטול אותו כתוסף. 


הקו"ק10 במזון, וכתוסף מזון 

הקו"ק10 הוא מעביר אלקטרונים, לכן פועל כנוגד חימצון, ומתאים לשמש כתוסף מזון. ניתן לקבל אותו במזונות (בסדר יורד): בשר אדום ולב, כבד, שמן סויה, דגים, שומשמין, פיסטוק חלבי, שקדים, ועוד. יש לציין שבשר חיות האוכלות ירק במרעה, מכיל עד פי 10 קו"ק10 מחיות האוכלות גרעינים. הקו"ק10 נהרס מעט בהרתחה, אולם בצלייה נהרס עד כשליש ממנו. קשה לשמור על רמת קו"ק10 תקינה רק מהמזון. באנשים צעירים התאים מסנתזים קו"ק10 וכן את קרוביו קצרי השרשרת, עם 6 או 8 יחידות איזופרניליות (קו"ק6, או קו"ק8). אולם עם התקדמות הגיל, מומלץ ליטול אותו כתוסף מזון, במינון זהיר, של  100 מ"ג לכמוסה ליום, למניעת חולי. בעת חולי, או למניעת חולי, בפרט למבוגרים. מומלץ ליטול קו"ק10 לאנשים היודעים שבמשפחה היו כאלה שסבלו ממחלות לב, וכן  לסובלים מהפרעות בזרימת הדם, או מלחץ דם גבוה, ולאלה שכבר חולים במחלות לב (דהיינו נמצאים בקבוצת סיכון), ובפרט למחלימים מהתקפי לב. מומלץ גם למטופלים בחוסמי בטא, להורדת לחץ דם גבוה, או למטופלים בסטטינים להורדת כולסטרול. מומלץ ליטול קו"ק10 גם לחולי סוכרת, או לאלה שסובלים מעייפות תמידית, מסיבה שעדיין לא אובחנה. כדאי ליטול את הקו"ק10, עם מזון מכיל שומן, להגברת ספיגתו במעיים. מאידך מומלץ גם לעוסקים בפעילות גופנית נימרצת, וגם לאנשים הסובלים מבעיות חניכיים.  


הקו"ק10 למניעת כאבי ראש 

במקרים רבים נטילת קו"ק10 בעת מיגרנה או כאב ראש הנובע מרקע אחר, מקילה בהרבה את הכאב. בניסוי ב- 42 אנשים שנטלו 150 עד 300 מ"ג קו"ק10 ליום, נמצא אפקט מובהק. למרות המספר הקטן של המשתתפים. נתון זה מעודד, וכדאי לנסות אותו למי שזה נוגע לו.


טיפול בקו"ק10 להורדת לחץ דם 

הקו"ק10, מעכב התפתחות טרשת עורקים, על ידי שמקטין צבירת שומנים מחומצנים בכלי הדם, מקטין לחץ דם גבוה, מווסת קצב לב, ומקטין כאב בחזה, וסבילות לתרגילים בחולי אנגינה פקטוריס.  נטילת 200 מ"ג קו"ק10 ליום עשוי להחליף את התרופות להורדת לחץ דם: קו"ק10 הוריד ביעילות לחץ דם ציסטולי עד 17 מ"מ כספית, ולחץ דיאסטולי עד 10 מ"מ כספית, ללא תופעות לוואי ניכרות. גם לאחר דום לב, מומלץ ליטול קו"ק10, יחד עם קרור פעיל ל- 32-340C . נטילת קו"ק10, הראתה שיפור מצבם של חולים שנטלו תרופות משתנות, או סבלו מסימפטומים שונים של מחלות לב, כגון, עייפות, חוסר נשימה, כאב בחזה, פעימות לב מואצות, וכיוב'. חלק מסימפטומים אלה נבע כנראה ממחסור בקו"ק10. וגם להחזיר את הזיכרון שניפגע בנטילת סטטינים. מחקרים רבים הראו שטיפול בקו"ק10 שיפר באופו ניכר את תיפקוד שריר הלב, ולא היה מלווה בתופעות לוואי. לא נתגלו גם תופעות לוואי, גם בחולים שנטלו תרופות מונעות קרישה, כגון קומאדין (התוצאות בשלב זה עדיין לא סוכמו סופית), אולם מחקר בנורבגיה הראה שיעילות הקומאדין ירדה. כאן ניתן להעיר, שמי שנוטל נאטוקינאז, אינו אמור ליטול קומאדין באותו זמן, כי הנאטוקינאז פועל גם כממיס קרישים, וגם כמונע קרישה (ראה לעיל). לכן  לחולים במחלות לב, כבד, ומחלות כרוניות אחרות, בפרט המטופלים באספירין, בקומאדין, וחולי סרטן הנמצאים בטיפול כימותרפי, מומלץ לפנות לרופא המטפל, לפני  שמתחילים ליטול קו"ק10, וגם להיות במעקב רפואי בתקופה בה נוטלים קו"ק10. כמו כן, מומלץ ליטול עם קו"ק10 גם ויטמינים מקבוצה B (רצוי בכמוסות של  B50 המכילות את כל הויטמינים מקבוצה זו בכמויות של 50 מיקרוגרם ) שחלקם גורמים להורדת רמת הומוציסטאין בדם, שזה גורם סיכון רציני ללקות במחלות לב. 


הקו"ק10 מגן על המוח ממחלות ניווניות

בניסויים בחיות נמצא שקו"ק10 הגן על המוח ממחלת ניוון עצבים דמויית פרקינסון, למרות שאינו מקל את הסימפטומים, במנה המתאימה לאדם, של 300 מ"ג ליום. כידוע, רמות קו"ק10 במוח, מתחילות לרדת בגיל 20, והן נמוכות ביותר באנשים שעברו שבץ מוחי, או חלו במחלה של ניוון עצבי. בחיות שחלו במחלת האנטינגטון, וטופלו בקו"ק10, נמצאו פחות פגיעות במוח, אולם השיפור בתיפקוד, והשרידות לא היו מובהקים. אולם, יש נתונים שקו"ק10 מבטיח כטיפול לחולי פרקינסון.  אם קו"ק10, וכולסטרול חשובים לתיפקוד המוח, מחסור בקו"ק10 כמו מחסור בכולסטרול גורמים לתופעות הלוואי של סטטינים, הקשורות באובדן זיכרון, כמו TGA (אמנזיית מעבר גלובלית). 


השפעת קו"ק10 על תוחלת החיים 

מחקרים בחולדות הראו שנטילת קוק"ק10 במינון נמוך, מקטינה נזקי חימצון, ושבירה דו גדילית של DNA. שילוב דיאטה נכונה, עשירה בחומצות שומניות רב-בלתי רווייות, וקו"ק10, הביאה להארכת החיים שלהן באופן מובהק. 

 

ספרות על קו"ק10 והתועלת שלו לגוף האדם.

 

1. Gian Paolo Littarru (1994) Energy and Defense. Facts and  perspectives on CoenzymeQ10 in biology and medicine. Casa Editrice Scientifica Internazionale, pp 1-91.

2. Crane FL., Hatefi Y., Lester RI., Widmer C. (1957) Isolation of a quinone from beef  heart mitochondria.  In: Biochimica et Biophys. Acta, vol. 25, pp 220-221.

3. Morton RA., Wilson GM., Lowe JS., Leat WMF. (1957) Ubiquinone.  In: Chemical Industry, pp 1649

4. Mellors A., Tappel A.L. (1966) Quinones and quinols as  inhibitors of lipid peroxidation.  Lipids, vol. 1, pp 282-284.

5. Mellors A., Tappel AL. (1966) The inhibition of mitochondrial peroxidation by ubiquinone and ubiquinol.  J.      Biol. Chem., vol. 241, pp 4353-4356.

6.   Littarru GP. Ho L., Folkers K. (1972) Deficiency of Coenzyme Q10 in human heart disease.  Part I and II.  In: Internat. J. Vit. Nutr. Res., 42, n. 2, 291:42, n. 3:413.

7. Mitchell P. (1976) Possible molecular mechanisms of the protonmotive function of cytochrome systems.  In:  J. Theoret. Biol., vol. 62, pp 327-367.

8.   Mitchell P. (1991) The vital protonmotive role of coenzyme      Q.  In:  Folkers K., Littarru G.P., Yamagami T. (eds) Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, vol. 6,      Elsevier, Amsterdam, pp 3-10.

9. Mitchell P. (1988) Respiratory chain systems in theory and practice.  In:  Advances in Membrane Biochemistry and  Bioenergetics, Kim CH., et al. (eds), Plenum Press, New  York, pp 25-52.

10.Mitchell P. (1979) Kelin's respiratory chain concept and its  chemiosmotic consequences. In: Journal Science, vol. 206,      pp 1148-1159. 

11. Ernster L. (1977) Facts and ideas about the function of coenzyme Q10 in the Mitochondria.  In:  Folkers K., Yamamura Y. (eds)  Biomedical and Clinical Aspects of   Coenzyme Q. Elsevier, Amsterdam, pp 15-8.

12. Littarru GP., Lippa S., Oradei A., Fiorni RM., Mazzanti L. Metabolic and diagnostic implications of blood CoQ10 levels.  In: Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, vol. 6   (1991) Folkers K., Yamagami T., and Littarru GP. (eds)       Elsevier, Amsterdam, pp 167-178.

13. Ghirlanda G., Oradei A., Manto A., Lippa S., Uccioli L., Caputo S., Greco A.V., Littarru G.P. (1993) Evidence of   Plasma CoQ10 - Lowering Effect by HMG-CoA Reductase Inhibitors: A double blind, placebo-controlled study.  Clin. Pharmocol., J. 33, 3, 226-229.

14. Folkers K., Langsjoen Per H.,Willis R., Richardson P., Xia  L.,Ye C., Tamagawa H. (1990) Lovastatin decreases  coenzyme Q levels in humans.  Proc. Natl. Acad Sci. Vol.    87, pp.8931-8934.

15. Folkers K., Vadhanavikit S., Mortensen S.A. (1985) Biochemical rationale and myocardial tissue data on the effective therapy of cardiomyopathy with coenzyme Q10.  In:  Proc. Natl. Acad. Sci., U.S.A., vol. 82(3), pp 901-904.

16. Mortensen S.A., Vadhanavikit S., Folkers K. (1984) Deficiency of coenzyme Q10 in myocardial failure.  In:  Drugs Exptl. Clin. Res. X(7) 497-502.

17. Hiasa Y., Ishida T., Maeda T., Iwanc K., Aihara T., and Mori  H. (1984) Effects of coenzyme Q10 on exercise tolerance in patients with stable angina pectoris.  In:   Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, vol. 4 (1984) Folkers K.,  Yamamura Y., (eds) Elsevier, Amsterdam, pp 291-301.

18. Kamikawa T., Kobayashi A., Yamashita T., Hayashi H., and Yamazaki N. (1985) Effects of coenzyme Q10 on exercise tolerance in chronic stable angina pectoris.  In:  Am. J.  Cardiol.; 56:247-251.

19. Langsjoen Per.H., Vadhanavikit S., Folkers K. (1985) Response of patients in classes III and IV of cardiomyopathy  to therapy in a blind and crossover trial with coenzyme Q10.  In:  Proc. Natl.  Acad. of Sci., U.S.A.  82.  4240-4244.

20. Judy WV., Hall JH., Toth PD., Folkers K. (1986) Double blind-double crossover study of coenzyme Q10 in heart   failure.  In:  Folkers K., Yamamura Y. (eds) Biomedical and   clinical aspects of coenzyme Q, vol. 5.  Elsevier,  Amsterdam, pp 315-323.

21. Rossi E., Lombardo A., Testa M., Lippa S., Oradei A.,  Littarru G.P., Lucente M. Coppola E., Manzoli U.  Coenzyme Q10 in ischaemic cardiopathy. In:  Biomedical and Clinical  Aspects of Coenzyme Q, vol. 6 (1991) Folkers K., Yamagami  T., and Littarru G. P. (eds) Elsevier, Amsterdam, pp 321-326.

22. Morisco C., Trimarco B., Condorelli M.  Effect of coenzyme  Q10 therapy in patients with congestive heart failure: A  long-term multicenter randomized study.  In:  Seventh  International Symposium on Biomedical and Clinical Aspects   of Coenzyme Q  Folkers , Littarru G.P., Yamagami T., and Lenaz G. (eds) The Clinical Investigator,   (1993) 71:S  34-S 136.

23. Schneeberger W., Muller-Steinwachs J., Anda L.P., Fuchs  W., Zilliken F., Lyson K., Muratsu K., and Folkers KA  clinical double blind and crossover trial with coenzyme Q10  on patients with cardiac disease.  In:  Biomedical and   Clinical Aspects of Coenzyme Q, vol. 5 (1986) Folkers K.,  Yamamura Y., (eds) Elsevier, Amsterdam, pp 325-333.

24. Schardt F., Welzel D., Schiess W., and Toda K. Effect of  coenzyme Q10 on ischaemia-induced ST-segment depression:  A double blind, placebo-controlled crossover study.  In:  Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, vol. 6  (1991) Folkers K., Yamagami T., and Littarru G. P. (eds)       Elsevier, Amsterdam, pp 385-403.

25. Swedberg K.,Hoffman-Berg C.,Rehnqvist N.,Astrom H. (1991) Coenzyme Q10 as an adjunctive in treatment of  congestive heart failure. In: 64th Scientific Sessions    American Heart Association, Abstract 774-6. 

26. Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q. (1977) Folkers K., Yamamura Y. (eds) Elsevier, Amsterdam, pp 1-315.

27. Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, Vol. 2 (1980) Yamamura Y., Folkers K., and Ito Y. (eds) Elsevier,    Amsterdam, pp 1-456.

28. Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, Vol. 3 (1981) Folkers K., Yamamura Y., (eds) Elsevier, Amsterdam, pp 1-414.

29. Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, Vol. 4 (1983) Folkers K., Yamamura Y., (eds) Elsevier,   Amsterdam, pp 1-432.

30. Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, Vol. 5 (1986) Folkers K., Yamamura Y., (eds) Elsevier,   Amsterdam, pp 1-410.

31. Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, Vol. 6 (1991) Folkers K., Yamagami T., and Littarru G. P. (eds)  Elsevier, Amsterdam, pp 1-555.

32. Seventh International Symposium on Biomedical and Clinical  Aspects of Coenzyme Q (1993) Folkers K., Mortensen S.A., Littarru G.P., Yamagami T., and Lenaz,G. (eds) The Clinical    Investigator, Supplement to Vol.71 /  Issue 8, pp S51-S177.

33. Eighth International Symposium on Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (1994) Littarru G.P., Battino M. , Folkers K. (Eds) The Molecular Aspects of Medicine, Vol.  15 (Supplement), pp S1-S294.

34.  Spigset O. (1994) Reduced effect of warfarin caused by  ubidecarenone.  Lancet  Nov 12 Vol. 344, pp. 8933.

35.   Mortensen SA., Vadhanavikit S., Folkers K.(1984) Deficiency of coenzyme Q10 in myocardial failure. In: Drugs    Exptl. Clin. Res., vol. X(7), pp 497-502.

36.   Mortensen S.A., Vadhanavikit S., Baandrup U., Folkers K.       (1985) Long term coenzyme Q10 therapy:  a major advance in  the management of resistant myocardial failure. In: Drugs  Exp. Clin. Res., vol.11(8), pp 581-593.

37. Langsjoen PH., Folkers K., Lyson K., Muratsu K., Lyson T.,   Langsjoen PH.  Effective and safe therapy with coenzyme  Q10 for cardiomyopathy.  In:  Klin. Wochenschr. (1988)   66:583-593.

38. Langsjoen P. H., Langsjoen, P. H., Folkers, K. (1989) Long  term efficacy and safety of coenzyme Q10 therapy for idiopathic dilated cardiomyopathy.  In:  The American   Journal of Cardiology, Vol. 65, pp 521 - 523.

39. Mortensen S.A., Vadhanavikit S., Muratsu K., Folkers K. (1990) Coenzyme Q10:  Clinical benefits with biochemical  correlates suggesting a scientific breakthrough in the management of chronic heart failure.  In:  Int. J. Tissue       React., Vol. 12 (3), pp 155-162.

40. Ursini T., Gambini C., Paciaroni E., and Littarru G.P. Coenzyme Q10 treatment of heart failure in the elderly:  Preliminary results.  In: Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, vol. 6 (1991) Folkers K., Yamagami T., and       Littarru G. P. (eds) Elsevier, Amsterdam, pp 473-480.

41. Poggessi L., Galanti G., Comeglio M., Toncelli L., Vinci M.   (1991) Effect of coenzyme Q10 on left ventricular function in patients with dilative cardiomyopathy.  Curr. Ther. Res.    49:878-886.

42. Langsjoen HA., Langsjoen PH., Langsjoen PH., Willis R., Folkers K. (1994) Usefulness of coenzyme Q10 in clinical cardiology, a long-term study.  In: Eighth International Symposium on Biomedical and Clinical Aspects of   Coenzyme Q, Littarru G.P., Battino M. , Folkers K. (Eds)    The Molecular Aspects of Medicine, Vol. 15 (Supplement),   pp S165-S175.

43. Baggio E., Gandini R., Plancher A.C., Passeri M., Carmosino  G.  Italian multicenter study on safety and efficacy of  coenzyme Q10 adjunctive therapy in heart failure. In:  Eighth International Symposium on Biomedical and Clinical Aspects  of Coenzyme Q (1994) Littarru G.P., Battino M. , Folkers K. (Eds) The Molecular Aspects of Medicine, Vol. 15 (Supplement), pp S287-S294.

44. Langsjoen Per H., Langsjoen Peter H., Folkers K.  Isolated   diastolic dysfunction of the myocardium and its response to CoQ10 treatment. In:  Seventh International Symposium on  Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q.  Folkers, K., Mortensen S.A., Littarru G.P., Yamagami T., and Lenaz G. (eds) The Clinical Investigator, (1993) 71:S 140-S 144.

45. Oda T.  Recovery of the Frank-Starling mechanism by  coenzyme Q10 in patients with load-induced contractility  depression. In:  Eighth International Symposium on Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (1994) Littarru G.P., Battino M., Folkers K. (Eds) The Molecular   Aspects of Medicine, Vol.15 (Supplement), pp S149-S154.

46. Langsjoen PH., Langsjoen PH., Willis R., Folkers K.  (1994) Treatment  of essential hypertension with coenzyme Q10.  In:  Eighth International Symposium on Biomedical and  Clinical Aspects of Coenzyme Q (1994) Littarru G.P., Battino M. Folkers K. (Eds) The Molecular Aspects of Medicine, Vol. 15 (Supplement),   pp S287-S294.

47. Pihko H., Saarinen U., and Paetau A. (1989)  Wernicke  encephalopathy - a preventable cause of death: Report of 2 children with malignant disease.  Pediatric Neurology vol. 5   no. 4, pp 237-242.

48. Hansen I.L. (1976) Bioenergetics in clinical medicine.  Gingival leucocytic deficiencies of coenzyme Q10 in patients with periodontal disease.  In:  Research Communications in  Chemical Pathology and Pharmacology, vol. 14, no. 4, pp 729-738.

49. Iwamoto Y., Watanabe T., Okamoto H., Ohata N., Folkers K.   Clinical effect of coenzyme Q10 on periodontal disease.  In:  Folkers, K., Yamamura, Y., (eds)  Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q10, (1981) vol. 3, Elsevier,  Amsterdam, pp 109-119. 

50.   Folkers K., Langsjoen PH.,  et al. (1988) Biochemical  deficiencies of coenzyme Q10 in HIV-infection and the exploratory treatment.  Biochem. Biophys.   Res. Com.. 153, ( 2), 888-896.

51. Langsjoen PH., Langsjoen P. H., Folkers K., Richardson P.   Treatment of patients with human immunodeficiency virus infection with coenzyme Q10.  In:  Folkers K., Littarru G.P., and Yamagami, T., (eds) Biomedical and Clinical Aspects of  Coenzyme Q, (1991) vol. 6, pp 409-415.

52. Cortes E.P, Mohinder G., Patel M., Mundia A., and Folkers K.  Study of Administration of coenzyme Q10 to Adriamycin  treated cancer patients.  In:Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (1977).  Folkers K., Yamamura Y. (eds)  Elsevier, Amsterdam, pp 267-273.

53. Combs A.B., Faria D.T., Leslie S.W., and Bonner H.W. (1981) Effect of coenzyme Q10 on Adriamycin induced   changes in myocardial calcium.  In: Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q, vol. 3  Folkers, K., Yamamura Y.,  (eds) Elsevier, Amsterdam, pp 137-144.

54. Judy W.V. Hall J., H., Dugan W., Toth P.D., and Folkers K.   Coenzyme Q10 reduction of Adriamycin toxicity.  In: Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (1983),vol. 4  Folkers K., Yamamura Y.,(eds) Elsevier, Amsterdam,      pp 231-241.

55. Lockwood K., Moesgaard S., Yamamoto T. Folkers K. Progress on therapy of breast cancer with vitamin Q10 and   the regression of metastases. Biochem Biophys Res Commun  1995 Jul 6;212(1):172-7.

56. Lockwood K., Moesgaard S., Hanioka T., Folkers K. Apparent partial remission of breast cancer in 'high risk' patients supplemented with nutritional antioxidants, essential fatty acids and coenzyme Q10. Mol Aspects Med 1994;15  Suppl:s231-40

57. Lockwood K., Moesgaard S., Folkers K.   Partial and  complete regression of breast cancer in patients in relation to  dosage of coenzyme Q10.  Biochem Biophys Res Commun  1994 Mar 30;199(3):1504-8.

58. Folkers K., Brown R., Judy WV., and Morita M. (1993)  Survival of cancer patients on therapy with coenzyme Q10.    Biochem. Biophys. Res. Comm., Ms. No. G-8658.

59. Mellstedt H.,Osterborg A.,Nylander M.,Morita M.,and Folkers K.A deficiency of coenzyme Q10 (CoQ10) in conventional cancer therapy and blood levels of CoQ10 in cancer patients in Sweden.  In:  Eighth International  Symposium on Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q (1994) The Molecular Aspects of Medicine, in   print.

60. Bowry VW., Mohr D., Cleary J., Stocker R.  (1995) Prevention of tocopherol-mediated peroxidation in ubiquinol-10-free human low density lipoprotein.  J Biol       Chem 1995 Mar 17;270(11):5756-63.

61. Ingold KU., Bowry VW., Stocker R., Walling C. (1993) Autoxidation of lipids and antioxidation by alpha-tocopherol   and ubiquinol in homogeneous solution and in aqueous dispersions of lipids: unrecognized consequences of lipid  particle size as exemplified by oxidation of human low   density lipoprotein. Proc Natl Acad Sci U S A 1993 Jan      1;90(1):45-9.

62. Sun IL., Sun EE., Crane FL., Morre, VJ., Lindgren A., and  Low H.  Requirement for coenzyme Q in plasma membrane   electron transport.  In:  Proc. Nat. Acad. Sci. U SA  89, 11126-11130 (1992).

63. Linnane AW., Zhang C., Baumer A., Nagley P. (1992) Mitochondrial DNA mutation and the aging process: bioenergy and pharmacological intervention. Mutation Research 275, pp. 195-208. 

64. Martinius RD., Linnane AW., Nagley P. (1993) Growth of  human namalwa cells lacking oxidative phosphorylation can be sustained by redox compounds potassium ferricyanide or  coenzyme Q10 putatively acting through the plasma  membrane oxidase.  In:  Biochem. Mol. Biol. Internat. 31,   997-1005.

65. Lawin A., Martinius R.D., McMullen G., Nagley P., Vaillant   F., Wolvetang E. J., Linnane AW.  The universality of bioenergetic disease: The role of mitochondrial DNA mutation and the putative inter-relationship between mitochondria and plasma membrane NADH oxidases.  In: Eighth International Symposium on Biomedical and Clinical  Aspects of Coenzyme Q (1994) Littarru G.P., Battino M. , Folkers K. (Eds) The Molecular Aspects of Medicine, Vol. 15 (Supplement), pp S13-S27

66. Ghirlanda, et al., "Evidence of plasma CoQ10-lowering effect of HMG-COA reductase inhibitors: a double-blind, placebo-controlled study," Journal of Clinical Pharmacology. 1993 Mar; 33(3):226-229.

67. Linus Pauling INstitute's Micronutrient InformationCenter,http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/ othernuts/coq10/index.html. Accessed August 19, 2005. 

68.   Sears, Al, MD, The Doctor's Heart Cure: Discover the Simple, Easy, Enjoyable and Above-All PROVEN Plan to Lose Weight and Achieve a Shock-Proof, Disease-Resistance Heart — with Delicious, Natural Foods and Just a Few Minutes of Exercise a Day, St. Paul: Dragon Door, 2004, 133-146. 

69.  Weber et al., "The coenzyme Q10 content of the average Danish diet," Int J Vitam Nutr Res. Vol. 67 No. 2 (1997) 123-129. 

70. Kamei et al., "The distribution and content of ubiquinone in foods," Internat. J. Vit. Nutr. Res. 56 (1986) 57-63.

71. Mattila, et al., "Coenzymes Q9 and Q10: contents in foods and dietary intake," Journal of Food Composition and Analysis 14 (2001) 409-417.
Comments