16. דהידרואפיאנדרוסטרון


כללי

זהו תוסף שהוא הורמון, בצד האפקטים החיוביים שלו, יש בו סיכון, לכן השימוש בו בזהירות רבה, ורק ביעוץ רופא \ דיאטנית . הורמון זה הוא סטרואיד המיוצר ביותרת הכליות, ומעט על ידי השחלות והאשכים. חוסרו מאיץ היזדקנות. נמצא ברמות גבוהות, יחסית, באנשים שהגיעו לגילים מופלגים. מכונה "האם של כל ההורמונים" בגלל שמשמש ליצירת קורטיקוסטרואידים, והורמוני המין, טסטוסטרון בגברים, ואסטרוגן ופרוגסטרון בנשים.

רמת ה- DHEA מירבית בגיל 25, ואז מתחילה לרדת. בגיל 60, רמתו כ- 1/3 או פחות מרמתו בצעירים. ירידה זו קשורה בתחלואי גיל, הכוללים נטייה לעלייה במשקל, בשומן גוף, בחולשה כללית, ובירידת כושר החיסון. בנוסף לאלה, רמות נמוכות של ההורמון קשורות בעליית לחץ דם, באוסטאופורוזיס, אכילת יתר, דיכאון, עליית סוכר, עד סוכרת, אנורקסיה, סניליות, חוסר היסתגלות למצבי דחק, עליית כולסטרול, לאוקמיה, זאבת (מחלת חיסון עצמי), התפתחות AIDS , תת-פעילות בלוטת התירואיד, סינדרום קאשינג, ומחלות זיהומיות. 

אזהרה!

כאמור, שימושו מחייב זהירות, ורק במקרים של צורך, חוסר תיפקוד מיני, חולשה, וכיוב', כדאי ליטול רק לאחר יעוץ דיאטנית או רופא. בכל מקרה, מומלץ שימוש זהיר בקפסולות של 25 מ"ג, אחת ליום, ולראות אם יש שיפור. 

 

Comments