13. רוזמרין ואסאי


רוזמרין רפואי - Rosmarinus officinalis

צמח מרפא מעולה, המוכר מתרבויות עתיקות. מכיל שמן אתרי כ- 1-2.5% , ובו טרפנים, כגון: , cineole' limonene, linalool, camphene, borneol ו- camphor,  flavonoids, phenolic acids, כגון rosmarinic acid, וכן, diterpenes כגון rosmaricin , ו – picrosalvin . אלה מקנים לו תכונות אנטיספטיות, דהיינו נוגד זיהומים, עיכוב יצירת קרישי דם, כווץ שרירים וכלי דם, שיכוך כאבים, כולל כאבי בטן, וכאבי ראש, ממריץ זרימת דם, ובכך ממריץ את הגוף, משפר מבנה נימי דם, ומפחית את שבירותם. 


מידע חשוב לגברים:

נמסר באמצעות ד"ר דוד שדה, על שימוש שנעשה בעלי רוזמרין מיובשים: הם הורידו באופן דרסטי PSA בדם, שזה סמן לסיכון לסרטן הערמונית, מ- 350, ל- 2 (!) יחידות. הנוסחא שהביאה לתוצאה זו, היתה ליטול, כפית עלי רוזמרין יבשים, מעורבת ברסק תפוחי עץ, שלוש פעמים ביום. שווה לנסות במקרים שזה רלוונטי. מומלץ גם בתור מניעה, פשוט לערב עלי רזמרין בסלט ירקות בכל יום, ולעשות גם תה מעלי רוזמרין, ולשתות במקום קפה. רוזמרין אינו צומח בר בישראל, אבל נפוץ מאד בגינות. צריך לגזור כמה ענפים קטנים, ולהשתמש רק בעלים, באותו יום.   
 

אסאי Acai,  Euterpe oleracea   

האסאי הוא דקל הגדל ביערות הגשם של ברזיל. הםרי, ענבה, שציפתה מהווה רק כ- 10%, והיתר, גלעין גדול. הציפהמופרדת מהגלעין בטילטול באמבט מים. תמצית הענבות משווקת כמיץ, המכיל גם תמציות של צמחים אחרים, או מיובשת בואקום, וארוזה בקפסולות הנימכרות גם בישראל. המיץ הוא אוצר של נוגדי חימצון הפעילים ביותר הידועים, המעכבים פראוקסידציה של ליפידים, ומגינים על תאי הגוף מהרדיקלים החופשיים הגורמים לדחק חימצוני.
ריכוז נוגדי החימצון גבוה, והם יעילים בפרט במניעת התפתחות דלקת. הם כוללים בעיקר אנתוציאנינים פי 10 מאשר בענבים, ופי  מאשר באוכמניות. תכולת פוליפנולים עשוייה לעלות על 200 מ"ג לליטר. יש בענבות גם חומצות שומניות חד-בלתי רוויות מסוגי אומגה - 3, ו- 9 (חומצה אולרית), רב- בלתי רוויות כגון חומצה לינולאית, ואחרות, וכן ויטמינים ומינרלים שונים,  חומצות אמינו, חלבונים צמחיים, וסיבים.  
תושבי האמזונס מכירים כבר מאות שנים את יכולת המיץ של ענבות האסאי לרפא חולאים שונים.  כיום יודעים שיכולת זו נובעת מתכולת נוגדי החימצון, המנטרלים רדיקלים חופשיים, המקנה לו את התכונות של נוגד החידקים וריפוי הדלקות שניזכר לעיל. בנוסף לכך, מיץ האסאי הוא גם אנטי מוטגני, וגם משפר את מצב הלב וכלי הדם: הוא מוריד כולסטרול רע LDL, ושומר על רמה נאותה של כולסטרול טוב HDL, ומאיט את סימני ההיזדקנות. .תכולת נוגדי החימצון מסוג פרואנתוקטאנידינים היא פי 30 יותר מהכמות של אנתוציאנינים שמקנים את הצבע ליין אדום, ואת תכונותיו שתוארו לעיל. הסיבים התזונתיים, כ- 7% בענבה, משפרים את העיכול, ועוזרים להוריד רמת כולסטרול בדם, בעוד שהסיבים הבלתי מסיסים מקטינים את הסיכון ללקות בסרטני המעי הגס. שילוב של מינרלי קורט כגון, נחושת, ברזל, סידן, קובלט, כרום ומנגן, וחומצות אמינו, חיוני לחידוש ריקמת השריר והתכווצותו. שילוב החומצות השומניות דומה לזה שבשמן זית, ומפחית את שכיחות מחלות הלב. תכולת סטרונים צמחיים כולל פוטוסטרולים, בממברנות התאים, עוזר לטיפול בגידולים שפירים של בלוטת הערמונית, לשמירה על מערכת הלב וכלי הדם, וגם על מערכת העיכול. ה-בטא-סיסוסטרול הנמצא במיץ, עוזר גם הוא להורדת כולסטרול בדם, לטיפול בגידולי בלוטת הערמונית, ועוד. התיאוברומין הנמצא במיץ, פועל להרחבת הברונכיות בדרכי האוויר לריאות, ומגביר עמידות, כוח, וביצועים אתלטיים.
ויטמין E כולל אלפא-טוקופרול, ופרופיל חומצות האמינו דומה לאינדקס נמוך גליצמי. תכולת החומצות כ- 0.13%,   בריקס, כ- 46%, חלבון, 6%, סיבים כ- 17%, וישנם גם ויטמינים נוספים מקבוצה B, בכמויות ניכרות,  ומינרלים: ברזל, וסידן. קלוריות 247 ב- 100 גרם מיץ, ודרגת החומציות 5.2= pH   . האנתוציאנינים במיץ (פנולים אדומים-כחולים),] הם בעלי פעילות נוגדת חימצון חזקה, ודומים לאלה הנימצאים ביין אדום, הגורמים ל-" פרדוקס הצרפתי" שניזכר לעיל., להזכיר, יש  במיץ יותר אנתוציאנינים פי 30 מאשר ביין אדום, ליחידת נפח.
האנתוציאנין העיקרי הוא cyanidin-3-glucoside שהוא פעיל יותר פי 3.5 מ-Trolox, שהוא אנלוג של ויטמין E, ומ- nalvadine-3-glucoside שהוא האנתוציאנין העיקרי ביין אדום.
האנתוציאנינים של האסאי הראו אפקטים תיראפויטים ניכרים בטיפול ברטינופתיה, ובמחלה פיברוציסטית בחזה האדם, וכן הגנו, בנוסף מדלקות, גם בפני נזקים מקרינה, מכימותיראפיה, ומפגיעות בכלי הדם. היחסים של חומצות שומניות בפרי האקאי דומים לאלה שבשמן זית, התורם לשכיחות הנמוכה של מחלות לב באוכלוסיות הים תיכוניות. תכולת חומצה אולאית, שומנית חד-בלתי רוויה הכרחית (אומגה-9), כ- 60%, עוזרת להוריד LDL ("כוסטרול רע"), בעוד שמתחזקת רמת  HDL ("כולסטרול טוב"). תכולת חומצה לינולאית, שומנית רב-בלתי רוויה הכרחית (אומגה 6), מורידה גם LDL וגם HDL. חומצות שומניות עוזרות בהעברה וספיגה של ויטמינים מסיסים בשומן, כגון, D, A, K, ו- E    . בענבות יש גם פיטוסטרולים, בהם סטרולים המשתתפים בדופן התא הצמחי, ומקנים גם יתרונות לתאי האדם, בעיקר הורדת כולסטרול בפלזמת הדם. סטרולים משמשים כיום גם לטיפול בסיצפטומים הקשורים בעליית לחץ הדם.
 
ספרות על תכולת האסאי ותכונות המרכיבים
הושגו מקורות רבים - ונמצא בהכנה.

Comments